Lütfen Bekleyin... Hala yükleniyor

Image

haberler

yeni etkinliklerimiz

Image
Image
02.03.2017

III. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi - ''Dede Korkut ve Türk Dünyası''

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen  "Dede Korkut ve Türk Dünyası" konulu III. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi 19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında İzmir'de Çeşme'de geniş bir katılım ve büyük bir coşku içerisinde tamamlanmıştır.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TÜRKSOY, Türk Keneşi, Türk Akademisi, TRT Avaz, Türk Dünyası Belediyeler Birliği gibi kuruluşların destek verdiği kongreye 20 ülke ve 65 üniversiteden 300’ün üzerinde ilim adamı katıldı ve 225 bildiri sunuldu.

Kongre boyunca Türk coğrafyasının farklı köşelerinden 15 müzisyen sanatlarını icra ettiler.

Dede Korkut Kitabı, Türk dili, edebiyatı, kültürü ve tarihinin temel kaynaklarından birisi olarak biliniyor. 2015 yılı da Dede Korkut Kitabı'nın Dresden Nüshasının bulunması ve bilim dünyasına tanıtılmasının 200. yılına denk geliyor.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından ilki 2006 yılında düzenlen ve gerçekleştirilen üçüncü kongreyle birlikte gelenekselleşen Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi bu yıl Türk Dünyası ve Dede Korkut konusunda bilimsel araştırma yapan yetkin bilim insanlarıyla genç araştırmacıların tanışmalarını ve bilimsel paylaşımda bulunmaları amacıyla Dede Korkut ve Türk Dünyası başlığı altından düzenlenmiştir.